GEBELİK TAKİBİ

Gebelik anne adayının yavrusunu kucağını almaya hazırlandığı son derece hassas ve önemli bir süreçtir. Bu süreçte anne adayına destek olabilmek ve karşılaşabileceği olası durumlara hazırlıklı olması için ekip halinde yoğun bir gayret içerisinde olduğumuzu belirtmek isterim.

Gebeliğin ilk haftalarında ilk muayene için başvuran çiftimizle tanışmamızı takiben çiftimize ilk muayenede kendi kişisel cep telefon numaramı içeren kartımı veririm. Acil tüm durumlarda 7/24 direk cep telefonumdan bana ulaşabilirsiniz. Acil olmayan durumlarda, öğrenmek istediklerinizi ya da aklınıza takılanları bana mesajla danışabilirsiniz. Takiben detaylı bir öykü alınır. Bu sayede çiftin özgeçmişinde olabilecek ve gebelik takibinde önem arzedebilecek önemli durumlar değerlendirilir.

Gebelikte sık karşılaşılan durumlarla ilgili genel bir bilgi verdikten sonra hastanın tartılması ve gebelik boyunca nasıl besleneceğinin anlatılmasına geçilir. Tansiyon ölçümü ve ultrason muayenesi sadece ilk muayenenin değil tüm muaynelerin standart ve değişmez bileşenleridir. Ardından gebelik başında yapılması gereken ilk rutin tahlillerin yapılmasına geçilir. Tetkikler için numuneler hemşire hanım tarafından alınır ve anlaşmalı laboratuarımıza gönderilir. Sonuçları bizzat takip edip sonuçlar çıkınca sizi ararız.

Gebeliğin ilk trimesterinde bebeğin sağlık durumu ve kalp atışlarının kontrolü yapılır. İlk trimester sonunda 1. Trimester Down Sendromu taraması olan ikili test kliniğimizde yapılır. İkili taramanızdan 2 hafta sonra cinsiyet tayini için sizi kontrole çağırırız. Genellikle aile bireylerinin ve büyüklerin katılımıyla bir şenlik havasında cinsiyeti belirledikten sonraki adımda 2. Trimester Down Sendromu taraması olan dörtlü testi yaparız. İkili ya da dörtlü testte risk çıkması durumunda yapılan ileri tetkikler olan kandan fetal DNA tayini ya da amniosentez işlemlerini de kliniğimizde yapabilmekteyiz.

İlerleyen muayenelerde yapılan ileri düzey ultrasonografilerde amacımız bebekte yapısal malformasyon olup olmadığının tayinidir. Bir sonraki basamakta gebelikte şeker hastalığı taraması olup yine kliniğimizde sorunsuz yapılabilmektedir.

İlerleyen haftalarda yapılan rutin muayenelerde bebeğin büyümesi, gelişimi, genel sağlık durumu değerlendirilir. Doğuma yaklaştığımızda önce size ben doğum sürecini, acil durumları anlatırım.

Birlikte doğum konularını konuştuktan sonra, doğum yaklaştığında, kliniğimizde her hafta yapılan genel eğitime çağırılırsınız. Bu eğitimde sizin gibi doğumu yakın toplam 10 gebelik bir mini gruba doğumla ilgili tüm detaylar anlatılır; siz de aklınızdaki her şeyi soracak fırsat ve ortam bulursunuz ve doğum sürecinde sizinle birlikte olacak doğum ekibiyle kaynaşırsınız.

Artık bundan sonra sahne bebeğindir. O ne zaman gelmek isterse ekibimiz onu layık olduğu şekilde karşılamak için orada olacaktır.